Kocatepe Mah. Hatay Sok. 4/12 Kızılay Ankara 0312 4190204 info@bigdata.com.tr

KaiOS Nedir ve Neden Popüler?

Son zamanlarda akıllı telefonlar pazarı doymuş hale geldikçe, teknoloji şirketleri dünya genelinde daha az satışın yanı sıra durgun çevrimiçi hizmetlerle de karşılaşmaktadır. Üretici firmalar yeni satış ve gelirleri keşfetmek için akıllı telefonların neredeyse erişilemediği bölgeleri hedefleyerek daha fazla kullanıcı tabanı arayışına girmişlerdir.

KaiOS adı verilen yeni tim sistemi lansmanından bu yana, gelişmekte olan ülkelerde iOS ve Android işletim sistemini geçmiş ve hatta Google'dan 20 milyon dolardan fazla yatırım kazanmıştır.

KaiOS nedir?

ABD merkezli bir şirket olan KaiOS Technologies tarafından geliştirilen KaiOS, Firefox OS'nin açık kaynaklı topluluk odaklı halefi olan B2G'nin (Boot to Gecko) üzerine kurulmuş bir mobil işletim sistemidir. Fiziksel tuş takımlarına ve dokunmatik olmayan ekranlara sahip özellikli telefonlar için tasarlanmış web tabanlı bir platformdur.

KaiOS, yalnızca 256 MB'lık minimum bellek ve daha az enerji tüketimi sağlar. Bu nedenle, donanım kaynaklarının gereksinimi düşük anahtar olduğundan, KaiOS kullanan özellikli telefonlar her zaman daha düşük ve uygun fiyatlarla bulunur.

Reliance'ın Jio Phone'unun lansmanından bu yana KaiOS, Hindistan'daki hedeflenen kullanıcı tabanının iOS'tan daha fazla olduğu kadar popüler hale gelmiş ve dünyanın en popüler üçüncü işletim sistemi olmuştur.

KaiOS'un Diğer Mobil İşletim Sistemlerinden Farkları

KaiOS'u farklı kılan, özellikli telefonlara "akıllı telefon" özellikleri sağlama amacında yatmaktadır. Bu özellikler arasında en yeni uygulama seçenekleri, 4G LTE, GPS, Wi-Fi, NFC ve Çift SIM uyumluluğu bulunmaktadır.

Teknoloji firmalarının KaiOS ile ilgilenmesinin nedeni de budur. KaiOS'un uygulama seçeneklerini desteklemesinin nedeni, KaiStore adlı özel HTML5 uygulama mağazasına atfedilmiştir. KaiStore, geliştiricilerin KaiOS için kolay ve hızlı bir şekilde web uygulamaları yapmalarını ve yüklemelerini sağlamaktadır.

Ayrıca, işletim sistemlerinin çoğundan farklı olarak KaiOS, Nokia, Alcatel ve Reliance gibi teknoloji markalarının çok sınırlama olmaksızın kullanmak için KaiOS uygulama mağazasına uygulama oluşturma ve yükleme erişimine sahip olduğu açık kaynaklı bir ortam sağlamaktadır.

KaiOS Hangi Uygulamaları Kapsar?

KaiOS'un uygulama yetenekleri söz konusu olduğunda, büyük ölçüde iki kategoriye ayrılabilir: diğer teknoloji şirketleri tarafından geliştirilen ve yüklenen uygulamalar ve KaiOS'un sahip olduğu uygulamalardır. KaiStore'da, çoğunluğu bilmeniz gereken birçok popüler uygulama bulabilirsiniz. Bu uygulamalar Facebook, Twitter, Whatsapp, Youtube, Google Haritalar, Google Asistan, Google Arama dır.

KaiOS ayrıca hava durumunu kontrol etmek için KaiWeather, tarama kodları için QR Reader, FM Radyo, Haberler ve Burç gibi kendi uygulamalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

KaiOS için teknoloji firmaları tarafından geliştirilen uygulamalar, akıllı telefon sürümleriyle aynı işlevsellik setini sunmamakta yalnızca temel özellikleri ve işlevleri desteklemektedir.

Büyük Teknoloji Firmaları Neden Özellikle Google, KaiOS'a Yoğun İlgi Görüyor

Yukarıdaki belirttiği gibi, Google, Facebook ve Twitter gibi teknoloji firmaları hizmetlerini KaiOS'ta zaten öne çıkarmışlardır. Örneğin, daha önce de belirtildiği gibi, Google 20 milyon doların üzerinde KaiOS'a yatırım yapmıştır. Ama neden? Neden bu şirketler bu yepyeni platformla erkenden işbirliği yapmaya istekli?

Cevap doğrudan. Yeni platform KaiOS, teknoloji şirketlerinin akıllı telefonların büyük ölçüde erişilemediği gelişmekte olan pazarlara ulaşmasına yardımcı olabilir, bu da yeni bir alternatif gelir kaynağıdır. Büyük teknoloji firmaları esas olarak reklamlardan gelir elde ederler, böylece kullanıcı tabanlarını genişletebilecekleri alanlara büyük önem verirler. Daha büyük kullanıcı tabanı, daha fazla veri ve daha fazla reklam veren getirebilir, bu da reklam gelirinin artmasına olanak tanır.

Ayrıca Google, Facebook ve Reliance Jio gibi büyük teknoloji şirketlerinin neden KaiOS'u kullanmak istediklerini sorabilirsiniz. Bu kolayca açıklanabilir. Büyük teknoloji şirketleri için, KaiOS’a erken yapılan yatırımlar diğer rakipler girmeden önce bir başlangıç ​​ve daha fazla avantaj kazanma konusunda elverişlidir. Ayrıca, İnternet'i hiç kullanmayan kullanıcılara ilk ve erken erişmeleri de faydalıdır.

KaiOS'taki büyük teknoloji firmalarının çabalarına örnekler:

Turst Jio: Jio Phone'un geliştiricisi Indian Telecom Gaint Reliance Jio, KaiOS Technologies şirketinin% 7 hissesini almak için yaklaşık 16 milyon dolar yatırım yapmıştır.

Google: Google 2018'de Google Asistan'ı varsayılan ses asistanı yapmak için KaiOS'a 22 milyon dolar yatırım yapmış ve Google Arama'yı tüm KaiOS telefonlarında varsayılan arama motoru haline getirmiştir.

KaiOS Cihazlarının Hedef Kitlesi Kimlerdir?

KaiOS destekli cihazları kullanmaya uygun kişiler büyük ölçüde 5 gruba ayrılabilir:

* Akıllı Telefonlara Erişilemeyen Kişiler

Daha önce de belirtildiği gibi, KaiOS cihazları esas olarak akıllı telefonlara erişimi olmayan kişiler için tasarlanmıştır. Hindistan, Güney Afrika, Endonezya ve Güney Amerika gibi dünyadaki Ülkeler ve Bölgeler, KaiOS cihazlarının kullanıcı tabanının büyük çoğunluğuna sahiptir.

* Okuma Yazma Bilmeyen veya Düşük Okuryazar İnsanlar

Akıllı telefonlarda kafa karıştırıcı ve kullanımı zor dokunmatik ekranlar okuryazar olmayan veya düşük okuryazar kişiler için KaiOS cihazları, kullanıcılar fiziksel düğmeler kullanarak uygulamaları çalıştırabildiği için kusursuz seçimlerdir.

* Akıllı Telefon Bağımlılığını Kırmak İsteyenler

KaiOS destekli cihazlar, akıllı telefonlara olan bağımlılığı azaltmak isteyen insanlar için de ideal ürünlerdir. Bunun nedeni, küçük bir ekrana ve fiziksel tuş takımına sahip bir KaiOS özellikli telefon kullanmak, kullanıcıların üzerinde çok fazla zaman geçirmesini önlemek için iyidir.

* Çocuklar

Çocuğunuz varsa, KaiOS tarafından desteklenen özellikli bir telefon sizin için iyi bir seçimdir. Bunun nedeni, bir KaiOS telefonunun çocuğunuzun üzerinde çok fazla zaman kaybetmesini önlerken, çocuğunuzun çevrimiçi hizmetler tarafından sizinle bağlantıda kalmasını sağlar.

* Yaşlı

Yaşlılar için, bir KaiOS cihazı, ezici bildirimler olmadan basit, kullanımı kolay uygulamalara sahip olduğu gerekçesiyle tatmin edici bir üründür.

Adreslerimiz:
         Ankara    : Meşrutiyet Cad. Hatay Sok. Sabancı İş Merkezi No:4/12 Kızılay/Ankara
Mobil    : (505) 9760930
         Tel        :  (312) 4190204  - (212) 2603440