Kocatepe Mah. Hatay Sok. 4/12 Kızılay Ankara 0312 4190204 info@bigdata.com.tr

NFC ve Beacon Teknoljisi Nedir?

NFC, yakın alan iletişimi;

Mobil cihazlar ve bilgisayarlar ile etkileşim için tasarlanmış bir kısa menzilli, kablosuz, kişisel iletişim alanı teknolojisidir. Nfc destekleyen cihazlar tarafından yakın mesafeden üzerindeki veri okunabilen ve yazılabilen ve güç ihtiyacını RFID mantığıyla radyo dalgası indüksiyonuyla sağladıklarından ek güç gereksinimi duymayan çıkartmalara verilen isimdir.

Bu teknolojiyi kullanan cihazları birbirlerine dokundurularak veya yakın mesafeye getirilerek 2 yönlü iletişim sağlanabilir.

NFC yakın mesafeden (yaklaşık 10cm) kimlik doğrulama, bağlantı ve paylaşımı destekler ve bu nedenle, içerik paylaşımı, okuma ve yazma, yer, erişim kontrolü ve ödeme gibi temassız hizmetler için kullanılabilir.

Personel kontrol noktasına ulaşıldığında, güvenlik noktalarındaki etiketler üzerinde bulunan QR Code’u okutarak veya uygulamanın NFC okuma özelliği sayesinde cihazı etikete yaklaştırarak önceden belirlenmiş noktaları denetlediklerini sisteme bildirirler. Sistem otomatik olarak kayıt yapar ve cihaz geçici olarak hizmeti kaybetse bile bilgilerin doğru bir şekilde iletilmesini sağlar.

QRcode (karekod) veya barkod etiketlerini cep telefonu ile kolayca okutma ile çalışanınızın kontrol noktasında gerçekten olup olmadığını anlarsınız.

Beacon Teknolojisi

Ortaya çıkan ihtiyaçlar GPS ve RF teknolojisi ile karşılanmaya çalışılmıştır. Söz konusu ihtiyacı karşılamak için üretilen GPS cihazlarının kapalı alanda çalışmaması, RF cihazlarının ise yüksek maliyeti, insan sağlığına etkileri ve hızlı batarya tüketimi nedenlerle arzu edilen ihtiyaçları verimli olarak karşılayamamaktadır.

Cihazların birbiriyle kablosuz olarak iletişim kurması amacıyla düşük enerji tüketimini amaçlayan BLE (Bluetooth Low Energy) teknolojisi geliştirilmiştir.  BLE teknolojisini kullanan pek çok cihaz ve bu teknolojiyi temel alan pek çok yeni teknoloji bulunmakta olup, bunlardan bir tanesi de Beacon teknolojisidir. Beacon, BLE teknolojisini kullanarak konum bilgisi sağlayan ve her geçen gün yetenekleri artan bir teknolojidir.

Beacon, Bluetooth üzerinden mobil cihazlara tetikleyici değişkenler gönderebilen bir sensör türüdür. Beacon‘lar kapalı alanlar da dahil olmak üzere ortalama 150-200 m çapında bir alana sinyal yayınlayabilmektedir. Güç seviyesi istenilen mesafeye göre ayarlanabilmektedir. Yayınlanan sinyaller bu iş için hazırlanmış cihazlar ile toplanmakta, kestirme ve sinyal seviyesi gibi çeşitli değişenler kullanılarak beacon cihazının konum bilgisi anlık olarak tespit edilebilmektedir.

Tespit edilen konum bilgisi bünyesinde yapay zekâ uygulamaları barındıran algoritmalar ile işlenmekte ve bu işlem sonucunda anlık konum bilgisi yanından çeşitli istatistiki bilgiler toplanabilmektedir. Kapalı alan dışında da hazırlanan uygulamayı yükleyen mobil cihazların tamamı beacon tarayıcı cihazı olarak çalışabilmektedir.

Kapalı ve açık alanlarda konum bilgisi tespit edebilme özelliği yanında;

          (1)     Düşük Enerji ile yayın yapma yeteneği ve bekleme anında çok düşük güç tüketimi,

          (2)     Bir saat pili ile yıllarca yayın yapabilme yeteneği,

          (3)     Düşük uygulama ve üretim maliyeti,

          (4)     Çok kullanıcı ile aynı anda çalışılabilirlik,

          (5)     Fiziksel koşullara dayanıklılık,

          (6)     Yükseltilmiş etki mesafesi ile geleceğin teknolojisi olma özelliği taşımaktadır.

Beacon’ların bir bölge, bir nesne veya eşyaya yaklaşıldığında uyarı yayınlayabilir veya bir uygulamayı çalıştırabilir olmasından dolayı bu teknoloji ile yapılabilecekler hayal gücüyle sınırlı olmaktadır. Örnek kullanım alanı olarak;

          (1)     İşletmelerde ve fabrikalarda güvenlik görevlilerin ve personelin anlık olarak takibi,

          (2)     Fabrikalarda İSG (İşçi sağlığı ve güvenliği) tedbirlerinin artırılması,

          (3)     Fuar, sergi gibi etkinliklerde bilgi verilmesi,

          (4)     Kapalı mekân yol tarifi,

          (5)     Hastane, otel gibi alanlarda bilgilendirme ve takip işlemi,

          (6)     Stok yönetimi,

          (7)     Akıllı ofis uygulamaları gibi uygulama alanları bulunmaktadır.

Beacon cihazları kullanılarak; elde edilen istatistiki bilgiler sayesinde iş verimi, güvenlik ve maliyetlerin azaltılması gibi konularda büyük yetenekler kazanılmaktadır.

İstenen bilgi akışı, takip ve tüm teknolojik bağlantılar tek bir sistem üzerinden yapılabildiği için kullanıcılara büyük tasarruf sağlamaktadır. Son zamanlarda personelin anlık takibi, akıllı fabrika otomasyonu, akıllı ev ve ofis sistemlerinde tercih edilen Beacon BLE teknolojisi yapay zeka algoritmaları ile uyumlu çalışmakta ve verimli çalışmasını sağlamaktadır. 

Adreslerimiz:
         Ankara    : Meşrutiyet Cad. Hatay Sok. Sabancı İş Merkezi No:4/12 Kızılay/Ankara
Mobil    : (505) 9760930
         Tel        :  (312) 4190204  - (212) 2603440