Kocatepe Mah. Hatay Sok. 4/12 Kızılay Ankara 0312 4190204 info@bigdata.com.tr

 

Bulut hizmetlerinden ve sosyal ağlardan elde edilen veriler, adli makamlarca soruşturmanın güçlendirilmesine yardımcı olabilecek son derece önemli delil kaynaklarıdır. Birkaç yıl öncesine kadar buluttaki verilere erişim sağlanması ve verilerin adli incelemelerde kullanılması gereksiz görülmekteydi. Ancak mobil cihazlarda güçlü şifreleme algoritmaları kullanılması ile mobil cihazların fiziksel olarak incelenmesi zorlaşmış olup, adli makamlarca incelemesi yapılan vakalardaki bulut verilerinin önemi artmıştır.

NFC, yakın alan iletişimi;

Mobil cihazlar ve bilgisayarlar ile etkileşim için tasarlanmış bir kısa menzilli, kablosuz, kişisel iletişim alanı teknolojisidir. Nfc destekleyen cihazlar tarafından yakın mesafeden üzerindeki veri okunabilen ve yazılabilen ve güç ihtiyacını RFID mantığıyla radyo dalgası indüksiyonuyla sağladıklarından ek güç gereksinimi duymayan çıkartmalara verilen isimdir.

SQLite kullanımı basit, çok yer kaplamayan ve mobil cihazlarda rahatlıkta kullanılabilen açık kaynak kodlu ve sistem bağımsız bir veritabanı kütüphanesi ve motorudur. SQLite, onlarca programlama dili ile kullanılabilir. Az yer kaplaması ve istenilen hızda veri işlemleri yapabilmesi tercih sebepleri arasındadır.

Android işletim sisteminin akıllı telefonlarda ve tabletlerde yaygın olarak kullanılmasından dolayı bu cihazlarda malware zararlı yazılımlar da aynı oranda artmıştır. Malware zararlı yazılımların tespit edilmesi ve analizinin yapılması için çeşitli temel ilke ve araçlar kullanılmaktadır.

Bilgisayarların, internetin, akıllı telefonların ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle bilgi, şirketlerin en önemli sermayesi oldu. Bilginin gücü yönetim, kurumsal yapılanma ve operasyonel faaliyetler alanında uygulamaları değiştirerek finans, ulaşım, eğitim, enerji, haberleşme gibi birçok sektörün bilgi sistemlerine olan bağımlılığını artırdı.

 

Adli belge incelemesi, büyük bir bilgi birikimi, deneyim, zaman, dikkat, özen, etik değerlere uygunluk ve ağır sorumluluk gerektiren bir uzmanlık dalıdır. Adli bilimler ve belge incelemeleri alanında bazı terimlerin sıklıkla karıştırıldığı bilinmektedir. Bu yüzden aşağıdaki tanımlamalara göz atmak faydalı olacaktır.

 

Mobil cihazlar günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuş durumdadır. Bu cihazlar birçok kişi tarafından kullanılmasına rağmen genellikle tek bir kişiye aittirler. Diğer bir deyişle cihazı birçok kişi kullanır fakat bir problem yaşanması durumunda sorumluluk o cihazın sahibine aittir.

Manyetik okuma / yazma kafaları sabit diskin asıl işi yapan parçalarıdır. Bu bileşenler, harddiskin diğer parçalarından daha fazla çalışır. Ne yazık ki, harddiskiniz yaşlandıkça ilk yıpranan kısımlar olabilirler. Bu belki de hard disk arızasının en kötü şeklidir.

Adreslerimiz:
         Ankara    : Meşrutiyet Cad. Hatay Sok. Sabancı İş Merkezi No:4/12 Kızılay/Ankara
         İstanbul  : Vişnezade mh. Şehit Mehmet sk. No:9 Maçka Residence A301 Beşiktaş/İstanbul
Mobil    : (505) 9760930
         Tel        :  (312) 4190204  - (212) 2603440